Kas tevi ēd? 8 parazīti, kas dzīvo cilvēkos

Parazīti ir organismi, bieži tārpi, kas iekļūst citas būtnes ķermenī, lai barotos ar to, burtiski aprij to no iekšpuses. Inficēšanās ar viņiem ir bīstama veselībai un dažreiz arī dzīvībai. Cilvēka ķermeņa pretīgākie parazīti ir aprakstīti zemāk.

Loaloa acu tārps

Acu tārps

Šī apaļo tārpu parazītiskā tārpa dzīvotne ir Centrālā un Rietumāfrika. Pārnēsātāji ir mušas un odi. Caur kukaiņu kodumiem kāpuri iekļūst cilvēku ķermenī, kā arī primātos vai grauzējos. Viņi dzīvo saimnieka taukaudos, augot līdz 4-7 cm.

Tārps Loa Loa pārvietojas zem ādas, dažreiz pārmeklējot acs ābolu - zem konjunktīvas. Slimību, ko tā izraisa, sauc par loiazi. Smagos gadījumos parazītu invāzijas rezultātā rodas aklums.

Cilvēka gadžele

Šī nepatīkamā kukaiņu suga nedzīvo Krievijas teritorijā, taču Centrālajā vai Dienvidamerikā ir daudz cilvēku gadiņu. Visneparastākais ir tas, kā viņi vairojas. Kukainis noķer odu un izdēj olas vēderā un pēc tam izlaiž savvaļā. Šāda "paka" bieži atrod savu īpašnieku.

Odu iesūkto asiņu siltums palīdz kāpuriem iegūt spēku. Pēc tam viņi nokļūst cilvēka ādā caur jaunu odu kodumu vai caur matu folikulu. Parazīts sāk baroties, izraisot smagu niezi un durošas sāpes. Labākais veids, kā viņu izkļūt, ir ierobežot skābekļa daudzumu, piemēram, ar eļļu vai vazelīnu.

Zivju lentenis - lentenis

Parazīti iekļūst zarnās no nepareizi pagatavota, piemēram, nevārīta ēdiena.

Lenteņu olas cilvēki uzņem no zivīm un jūras veltēm. Pats par sevi tas nav pārāk bīstams, bet tas izsūc B12 vitamīnu no saimnieka ķermeņa, neatstājot personai pareizo daudzumu. Nepatīkami ir arī tas, ka tas izaug līdz 7 m.

Pašlaik lenteņu infekcijas ir samērā reti. Eksperti uzskata, ka, pieaugot suši un ruļļu popularitātei, šis zarnu parazīts kļūs par biežāku problēmu.

Cūkgaļas lentenis

Cūkgaļas lentenis

Lentenis izaug līdz 3 m. Cūkgaļas lentenis cilvēkus inficē ar slikti pagatavotu cūkgaļu. Par asiem āķiem uz galvas (scolex) viņš tika saukts par "bruņotu": ar to un piesūcekņu palīdzību viņš tiek turēts saimnieka ķermenī, visbiežāk zarnās.

Kad parazīta dzīves cikls beidzas, tas izmet olas, kas nonāk vidē ar saimnieka ekskrementiem. Cūkgaļas lentenis izraisa bīstamu slimības teniozi. Krievijā tas ir plaši izplatīts visur, īpaši apgabalos, kur attīstīta cūkkopība.

Utis un gultas blaktis

Šie parazīti neiekļūst cilvēkos, bet ir pazīstami ar sāpīgiem un niezošiem kodumiem. Utis dzīvo uz matainām ķermeņa vietām, galvenokārt uz galvas. Viņu izraisītā slimība ir galvas utis, kas biežāk sastopama bērniem. Atbrīvoties no tiem ir samērā vienkārši: jums ir jāsamazina mati un jāizskalo āda ar īpašām šampūnām vai formulējumiem. Profilaktiski pasākumi jāveic arī inficētās personas radiniekiem, kas dzīvo kopā ar viņu.

Bļodas ir bīstamākas. Parazīti dzīvo matračos, dīvānos, gultasveļā, aizkaros, drēbēs un pat grāmatās. Atbrīvoties no tiem ir ārkārtīgi grūti. Utis un blaktis ir bīstamas arī tāpēc, ka tās pārnēsā nopietnas slimības - no bakām līdz gripai.

Gvinejas tārpi

Parazīti ir sastopami Āzijā, Tuvajos Austrumos un Āfrikā. Tie izraisa slimības drakunkulozi. Neskatoties uz mazo izmēru, tārpi izraisa stipras sāpes. Parazīts iekļūst saimnieka ķermenī caur piesārņotu dzeramo ūdeni. Kāpuri nobriest kuņģī un vairojas zarnās.

Pieaugušie migrē uz ādas virsmu, kur izaug līdz metram. Šiem tārpiem ir bagāta vēsture: viņu pēdas tika atrastas Ēģiptes mūmijās. Iespējamās atsauces uz tām atrodamas pat Svētajos Rakstos.

Plasmodium parazīti

Šie vienšūnas organismi izraisa bīstamu malārijas slimību. Tas izplatās caur inficētiem odiem. Katru gadu līdz 500 miljoniem cilvēku kļūst par malārijas upuriem. Infekcijas simptomi ir drudzis, galvassāpes, vemšana. Vissmagākajos gadījumos šie parazīti noved pie saimnieka nāves, jo tie bloķē asins plūsmu iekšējos orgānos.

Trypanosomacruzi ģints cilvēku parazīti

Cilvēka Trypanosomacruzi ģints parazīti

Amerikāņu tripanosomiāzi jeb Šagasu slimību izraisa triatomozes kļūdas, kas sastopamas nabadzīgos Centrālās un Dienvidamerikas rajonos. Kukaiņu sauc arī par "kissing bug" vai "sirsnīgu slepkavu".

Slimība tiek pārnesta ar kodumiem, asins pārliešanu, piesārņotu pārtiku no mātes līdz auglim. Simptomi pakāpeniski pasliktinās un ietver drudzi, limfmezglu pietūkumu, galvassāpes un smagos gadījumos sirds mazspēju.