Par vienkāršākajiem parazītiem un to ietekmi uz mūsu veselību

Vienkāršākie parazīti uz planētas parādījās ļoti sen un praktiski nav mainījušies kopš to parādīšanās. Organismi dzīvo ūdenī, augsnē un gaisā, ir vairāk nekā piecpadsmit tūkstoši sugu. Miljonu gadu pastāvēšanas laikā dažādas sugas ir pielāgojušās to dzīvotnei un apstākļiem, iemācījušās izdzīvot jebkuros apstākļos. Tas tika panākts, pateicoties galvenajam eksistences veidam - parazītismam. Vienšūņi, kas kļuvuši par parazītiem, pastāv uz sava saimnieka rēķina. Liels skaits sugu parazitē uz cilvēka ķermeņa, un šāda apkārtne ne vienmēr ir nekaitīga.

Vienkāršāko parazītu galvenās iezīmes

vienkāršākais cilvēka parazīts

Parazītiem, kas ir ieņēmuši cilvēka ķermeni, ir primitīva struktūra un ļoti sarežģīta šūnu organizācija. Vienkāršākā organisma izmērs ir ļoti mazs, nav iespējams redzēt šūnu ar neapbruņotu aci. Nelielā izmēra būris ir aprīkots ar vismodernāko un sarežģītāko mehānismu. Tas satur visu nepieciešamo dzīvības uzturēšanai un vairošanai, tas ir neatkarīgs organisms. Vienšūnas parazīts izraisa nopietnus traucējumus daudzšūnu organisma darbībā, kurā tas nonāk. Tas var būt jebkurš dzīvnieks, cilvēks. Parazītu spēju dēļ ķermenis izdzīvo jebkur.

Vienkāršāko mikroorganismu iezīmes ir šādas:

 • vienkāršākais sastāv no vienas šūnas;
 • ir ļoti mazs izmērs;
 • ir kustību sistēma;
 • ir iespēja veidot cistas situācijas pasliktināšanās un pastāvēšanas draudu rašanās gadījumā;
 • reprodukcija ar ļoti lielu ātrumu.

Kustības orgāni ir raksturīgi jebkura veida vienšūņiem, taču tiem ir dažas atšķirības. Ir trīs veidu ierīces: pseidopods, cilia, flagella. Pateicoties šiem pielāgojumiem, vienšūņi aktīvi pārvietojas gan dabiskajā vidē, gan ķermenī, kurā tie parazitē.

Heterotrofā barošanas sistēma ļauj vienkāršākajiem organismiem absorbēt neorganiskos komponentus no saimnieka sistēmas.

Dažiem ir vajadzīgs skābeklis, citiem bez tā ir labi. Kad rodas draudīga situācija, mikroorganisms uzreiz pārvēršas par cistu. Viņi atrodas šajā stāvoklī tik ilgi, cik nepieciešams, līdz parādās labvēlīgi apstākļi. Cistas stāvoklī viņi migrē ar vēja, ūdens palīdzību, un tos pārvadā dzīvnieki. Pateicoties šai unikālajai adaptācijas spējai, visvienkāršākie parazīti turpina dzīvot uz planētas daudzus gadsimtus. Organismi vairojas ar mitozi vai kopulāciju. Bieži vien audzēšanas metodes mainās atkarībā no pašreizējā biotopa.

Tā kā ķermenis ir viena šūna, tas ir pilnīgi neatkarīgs un darbojas harmoniski: tas aug, vairojas, baro, elpo un kustas. Cilvēka organismā parazīti var dzīvot visur: audos, limfā, asinīs, iekšējos orgānos. Tie izraisa dzīvībai un veselībai bīstamas vienšūņu slimības.

Dažādi vienšūņu parazīti

Ir četras vienkāršāko mikroorganismu klases, kas atšķiras pēc to barošanas, pārvietošanās, vairošanās veida:

 • flagellate;
 • sporozoans;
 • sarkods;
 • ciliāti.
vienkāršākais parazīts lamblia

Flagellates ir ovāla vai bumbierveida korpuss, kas aprīkots ar flagella (tātad nosaukums), to var būt līdz astoņiem. Šajā klasē ietilpst lamblija, leišmānija, Trichomonas, tripanosomas. Tos pārvieto ar flagellas palīdzību; gatavie pārtikas produkti tiek absorbēti caur membrānu, absorbējot visu virsmu. Šīs klases vienšūņi vairojas daloties. Viņi dzīvo milzīgās vairāku tūkstošu īpatņu kolonijās.

Sporozoāniem ir ļoti grūts attīstības ceļš. Pirmkārt, tie nonāk cilvēka asinīs un tiek izvadīti caur ķermeni, nogulsnējoties aknās. Šeit vienšūņi vairojas un iznīcina sarkanās asins šūnas. Pēc tam, kad organismi atkal nonāk saimnieka asinīs, šūnas nobriest un veido sporas. Šāda cikliska dzīve malārijas plazmodijā, Toxoplasma Gondia.

Cilijas pārvietojas ar skropstu palīdzību. Sarežģīta sistēma, kas sastāv no diviem kodoliem, darbojas ļoti labi. Viens kodols ir atbildīgs par svarīgu sistēmu dzīvības uzturēšanu un darbību, bet otrs - par vairošanos. Šūnu dalīšanās notiek katru dienu, dažiem pārstāvjiem vairākas reizes dienā. Barošana notiek ar kustīgu skropstu palīdzību, kas vada ēdienu mutes atverē. Sarkodiem nav stabilas formas. Tie tiek modificēti pseidopodu transformācijas dēļ. Pavairošana notiek sadalot. Galvenais klases pārstāvis ir dizentērijas amēba.

Kādas ir galvenās vienšūņu izraisītās slimības?

Parazīti turpina aktīvi pastāvēt, jo spēj dzīvot bez skābekļa. Tikai nelielai daļai vienšūņu ir nepieciešams skābeklis. Vienšūnu organismi, nonākot cilvēka ķermenī, var izraisīt šādas slimības:

 1. Malārija. Malārijas izplatība Āfrikas valstīs un Dienvidāzijas valstīs joprojām ir augsta. Galvenie slimības simptomi ir krampji, locītavu sāpes, anēmija. Ir izstrādātas zāles cīņai pret malāriju, bet gadījumā, ja slimības fokuss atrodas tālu no medicīniskās aprūpes, nāves gadījumi turpinās arī mūsdienās.
 2. Amoebiasis. Dizentērijas amēba izraisa šo slimību. Slimība var attīstīties aknās vai zarnās. Pēc neilga laika pēc inficēšanās parādās slimības simptomi: sāpes vēderā, spēka zudums, zema temperatūra, caureja, kas sajaukta ar asinīm un gļotām.
 3. Giardiasis. Tas notiek, kad lamblija, flagellate klases pārstāvji, nonāk ķermenī. Nepatīkami simptomi no kuņģa -zarnu trakta rada pacientam lielas bažas. Pastāv žultspūšļa, zarnu darbības traucējumi, miega traucējumi un apetītes trūkums.
 4. Leišmanioze. Inficējoties parādās ādas čūlas. Slimību raksturo drudzis, anēmija un impotence. Ar elpošanas sistēmas sakāvi bieži notiek letāls iznākums.
 5. TrichomoniāzeSlimību izraisa Trichomonas - vienkāršākā flagellate klase. Vīriešiem un sievietēm slimība attīstās ar dažādiem simptomiem. Cieš uroģenitālā sistēma, vīriešiem var nebūt nekādu simptomu, un sievietes izrāda sāpes dzimumakta laikā un urinēšanas laikā, niezi, dedzināšanu dzimumorgānu rajonā.
 6. BalantidiāzeSlimību izraisa ciliātu klases parazīti. Inficējoties ar balantidiju, pacienta ķermeņa temperatūra paaugstinās, parādās intoksikācijas simptomi. Slimība turpinās, mainoties remisijas un paasinājuma periodiem. Slimības komplikācijas ir peritonīts un zarnu perforācija.
 7. Toksoplamoze. Slimību izraisa sporozoānu klases parazīts. Ja šis parazīts ietekmē cilvēka ķermeni, tiek atzīmēti nervu sistēmas darbības traucējumi, palielinās aknas un liesa. Slimība ir īpaši bīstama grūtniecei, jo šajā gadījumā bērnam būs nopietni bojāti daudzi dzīvībai svarīgi orgāni.
 8. Miega slimība rodas Āfrikas valstīs. Tiek uzskatīts, ka tsetse muša ir infekcijas nesējs. Galvenie slimības simptomi ir drudzis, galvas un locītavu sāpes. Pamazām stāvoklis pasliktinās: cilvēks zaudē kontaktu ar reālo pasauli, cieš no sliktas kustību koordinācijas, miega problēmām.
 9. Chagas sindroms. Slimību izraisa vienšūnu flagellate klase. Trypanosoma izraisa šādus primāros simptomus: drudzis, nieze un pietūkums koduma vietā, stipras galvassāpes un limfmezglu iekaisums. Pamazām akūtais periods iet prom, un pēc dažiem mēnešiem daži iekšējie orgāni paplašinās: sirds, barības vads, resnās zarnas.

Ņemot vērā to, ka mūsdienu cilvēki daudz ceļo, palielinās vienšūnu parazītu izraisītu eksotisku slimību iespējamība.

Vienšūnu parazītu infekcijas iespējas

Parazīts var iekļūt cilvēka ķermenī caur ādu, muti vai dzimumorgāniem. Pastāv četri visbiežāk sastopamie infekcijas veidi:

 1. Kontaktmājsaimniecības infekcijas metode - šajā gadījumā sanitārie un higiēnas standartu pārkāpumu rezultātā iekļūst visvienkāršākie organismi. Infekcija notiek ar cistu palīdzību, netīra ūdens izmantošanu, citu cilvēku personīgās higiēnas priekšmetu izmantošanu, roku apstrādi ar netīru, apšaubāmas kvalitātes ūdeni.
 2. Izkārnījumu-orālo infekcijas metodi novēro, kad no ķermeņa izdalītie vienšūņi caur netīrām rokām vai pārtiku nokļūst jaunā saimniekorganismā. Jūs varat inficēties ar slikti mazgātiem augu produktiem, netīrām rokām vai no mājdzīvniekiem.
 3. Ar piesārņotu pārtiku - tas notiek, ēdot savvaļas dzīvnieku gaļu, nepietiekami termiski apstrādātu mājdzīvnieku gaļu, piena produktus, kas iegādāti spontānos tirgos, vai upju zivis no piesārņotiem ūdens resursiem.
 4. Transmisīvā infekcijas metode rodas, kad patogēns tiek pārnests caur kodumu, kā tas notiek, ja to iekost inficēti kukaiņi.

Ir arī citas infekcijas pārnešanas iespējas, kā likums, tā ir parazītu iekļūšana no grūtnieces uz savu nedzimušo bērnu, saskaroties ar asins infekcijām un dzimumakta rezultātā. Infekcija ar vienšūņu parazītiem ir īpaši bīstama bērna ķermenim. Simptomi zīdaiņiem ir līdzīgi daudzām slimībām, tāpēc vecākiem jābūt ļoti uzmanīgiem, lai nepalaistu garām briesmīgu slimību. Bērni sūdzas par galvassāpēm, sliktu miegu un ēšanu, ātri nogurst, parādās ēšanas traucējumu simptomi.

galvassāpes bērnam ar vienšūņu parazītiem

Profilakses pasākumi pret vienšūnu vienšūņu infekciju

Lai samazinātu vienšūņu inficēšanās risku, obligāti jāievēro visi sanitārijas un higiēnas noteikumi. No paša cilvēka drošība lielākā mērā ir atkarīga. Lai novērstu infekcijas iespējamību, jums jāievēro šādi noteikumi:

 • gaļas, zivju vai piena produktu gatavošanas laikā obligāti jāievēro termiskās apstrādes noteikumi, šo produktu iegādei nepieciešama īpaša uzmanība, tie jāiegādājas speciāli tam paredzētās vietās, pēc sanitāro dienestu pārbaudes un kvalitātes sertifikāta izsniegšanas ;
 • visi augu pārtikas produkti ir rūpīgi jānomazgā, ieteicams pārlej ar verdošu ūdeni;
 • ja parādās nepatīkami un dīvaini simptomi, kas norāda uz vienšūnu parazītu infekciju, jums jāapmeklē ārsts un, ja diagnoze ir apstiprināta, nekavējoties jāārstējas;
 • seksā ir jābūt selektīvam un jābūt attiecībām ar vienu seksuālo partneri; apšaubāma dzimumakta gadījumā ir jāizmanto prezervatīvs;
 • lai izslēgtu infekciju caur kukaiņu kodumu, jums vajadzētu droši aizsargāt istabu ar moskītu tīkliem, uzklāt aerosolus un ziedes.

Ir saraksts ar pārtikas produktiem, kas ir kaitīgi vienšūņiem: ķiploki, sīpoli, ingvers, burkāni un zaļā tēja. Daži ēdieni nomāc vienkāršāko parazītu attīstību un novērš to vairošanos: rīsi un pērļu mieži, žāvēti augļi un cepti āboli. Tajā pašā laikā ir jāizslēdz saldie ēdieni un cieti saturoši pārtikas produkti. Daudz kas ir atkarīgs arī no cilvēka imunitātes, tādēļ ir jāpalielina ķermeņa pretestība. Sacietēšana, pareiza uztura ēšana, darba un atpūtas režīma ievērošana palīdzēs stiprināt organisma aizsargspējas.