Parazītu invāziju novēršana

Ņemot vērā nepatīkamos parazītu attēlus internetā, žurnālos, daudzi domā, ka šī problēma viņus noteikti neskars. Bet tā nebija, ar parazītiem var inficēties katrs! Ir pierādīts, ka dzīves laikā gandrīz katrs cilvēks kaut reizi kļūst par helmintu, vienšūņu "mājām".

Kā tad būt? Problēmas risinājums ir kompetenta profilakse, par kuru mēs runāsim šajā rakstā.

Par parazītiem skaitļos un faktos

Neskatoties uz mūsdienu medicīnas attīstību, parazitozes profilakse joprojām ir aktuāla.Preventīvo pasākumu nepieciešamību pierāda šādi skaitļi un fakti:

 1. Saskaņā ar PVO datiem pasaulē vairāk nekā 4, 5 miljardi cilvēku cieš no parazitozes. Parazīti katru gadu izraisa 16 miljonus nāves gadījumu.
 2. Eiropā katrs trešais iedzīvotājs ir skāris parazītu invāzijas.
 3. Vairāk nekā 70% cilvēku mūsu valstī ir inficēti ar toksoplazmu – parazītiem, kas var izraisīt redzes pasliktināšanos un neiroloģiskus traucējumus.
 4. Katru gadu vismaz 20% bērnu, kas apmeklē izglītības un izglītības iestādes, saslimst ar helmintiāzēm.
 5. Cilvēkam vienlaikus var uzbrukt līdz 15 vienšūņu sugām un vairāk nekā 250 dažādu tārpu sugām. Helmintiāzes veido aptuveni 89% no visiem parazītu invāzijas gadījumiem.
toksoplazmozes izraisītājs organismā

Parazīti spēj inficēt ne tikai gremošanas traktu, bet arī citus dzīvībai svarīgus orgānus – sirdi, aknas, nieres un smadzenes. Ceļojot pa ķermeni, tie izraisa mehāniskus orgānu un audu bojājumus, žultsvadu aizsprostojumu un iekaisuma procesus. Turklāt tie var izraisīt imunitātes samazināšanos, alerģiskas reakcijas un onkoloģiju.

Kādi ir parazitozes veidi?

Ir daudzas parazitāras slimības. Visizplatītākie no tiem ir:

 • ģeohelmintiāze- slimības, ko izraisa parazīti, kuri veic vienu no dzīves cikliem augsnē. Šo parazītu oliņas var izdzīvot zemē līdz 7 gadiem, pārdzīvojot smagas sals un paliekot invazīvas;
 • zooantroponoze- parazitāras invāzijas, kas skar gan cilvēkus, gan dzīvniekus;
 • tīras antroponozes- slimības, kas raksturīgas tikai cilvēkiem.

Atsevišķi starp parazītu invāzijām izšķir lipīgās slimības, kurās parazīti var tikt pārnesti no cilvēka uz cilvēku.

Kā cilvēks var inficēties ar parazītiem?

Parazitāro slimību avoti var būt:

 • sadzīves priekšmeti dzīvoklī, sabiedriskās vietās, transportā;
 • pārtikas produkti - slikti mazgāti dārzeņi, augļi, jēla vai nepietiekami apstrādāta gaļa, zivis. Īpaši bieži parazītu invāzija novērojama vasarā, kad bagātinām uzturu ar vitamīniem: svaigām ogām, dārzeņiem, garšaugiem. Šie produkti var saturēt augsnes graudus un līdz ar to arī parazītu olas;
 • krāna ūdens, ūdens upēs, ezeros. Peldoties dīķī, cilvēka organismā caur ādu, gļotādām, ūdens uzņemšanas rezultātā var iekļūt parazīti;
 • Mājdzīvnieki. Visiem mājdzīvnieku īpašniekiem ir liela iespēja saslimt ar zooantroponozēm;
 • bērnu smilšu kastes. Piemēram, bērnu smilšu kastēs var atrast dzīvnieku izkārnījumus, kas nozīmē, ka pastāv iespēja inficēties ar helmintiem.

Biežs parazītu invāzijas cēlonis ir slikta personīgā higiēna.Infekcija var rasties, ja pēc sabiedrisko vietu apmeklējuma, tualetes apmeklējuma, naudas darīšanas, mājas pagalma, zivju, gaļas, salātu gatavošanas nemazgā rokas.

Ir vairākas profesijas, kurās cilvēkiem pēc sava darba rakstura ir liela iespējamība inficēties ar parazītiem. Pie tādiem speciālistiem pieder santehniķi, lopkopības saimniecību strādnieki, lauksaimniecības uzņēmumi, pārtikas rūpniecība, teritoriju uzkopēji.

Ir arī parazīti, kurus pārnēsā kukaiņi. Piemēram, mušas, odi.

parazītu invāzijas avoti

Kopienas principi parazītu novēršanai

Mūsu valsts teritorijā ik gadu tiek reģistrēts aptuveni 1 miljons pacientu ar parazitārām slimībām. Šajā sakarā ir izstrādāti preventīvie pasākumi, lai novērstu parazītu izplatīšanos. Profilakses pamatprincipi ietver:

 1. Savlaicīga parazitozes pacientu identificēšana un ārstēšana.Savlaicīgi izārstēta persona nerada draudus citiem.
 2. Savlaicīga parazītu invāziju patogēnu iznīcināšana ar dezinfekcijas un dezinsekcijas metodēm.Tas ietver notekūdeņu, pārtikas dezinfekciju un kukaiņu atbaidīšanu sabiedriskās vietās. Piemēram, atpūtas vietu apstrāde no odiem var novērst tādas slimības kā dirofilariāze.
 3. Vides aizsardzība no piesārņojuma ar substrātiem, kas satur parazītus.Pirmkārt, tā ir savlaicīga tvertņu dezinfekcija, novēršot svaigu dzīvnieku fekāliju izmantošanu lauksaimniecībā kā mēslojumu. Šīs prasības ir noteiktas likumdošanas līmenī, un tās ir stingri jāievēro.
 4. Parazītu invāziju novēršana ar ķīmijterapijas līdzekļu palīdzību.Piemēram, ceļojot uz tropiem vai vietām, kur malārija ir endēmiska, ir nepieciešams lietot pretmalārijas zāles. Šādi līdzekļi novērš malārijas attīstību pat ar iespējamu infekciju. To pašu var teikt par profesionālajām iedzīvotāju grupām. Lopkopības saimniecību, lauksaimniecības saimniecību strādniekiem noteiktos periodos ieteicams veikt parazitāro invāziju ķīmijprofilaksi.
 5. Iedzīvotāju imunoprofilakse jeb imunizācija parazītu invāziju attīstības perēkļos.Šis pasākums ir vairāk saistīts ar vienšūņu, nevis helmintiāžu infekcijas profilaksi.
 6. Iedzīvotāju vispārējās sanitārās kultūras uzlabošana.

Individuālie profilakses pasākumi pret parazītiem

Nav tāda burvju līdzekļa, kas varētu pasargāt cilvēku no visiem parazītu iebrukumiem. Parazītu invāzijas novēršana ir daudzpusīga un ietver daudzus aspektus. Profilakses pasākumi ir atkarīgi no parazīta veida, tā attīstības cikla, no tā, kā tas nonāk cilvēka organismā.

Tomēr var izcelt pamatnoteikumus, kas samazina parazītu attīstības risku:

 • personīgās higiēnas ievērošana: rūpīga roku mazgāšana pēc sabiedrisko vietu apmeklējuma, kontakta ar mājdzīvniekiem, pirms ēšanas;
 • regulāra dzīvokļa mitrā tīrīšana ar dezinfekcijas līdzekļiem;
 • regulāra gultas un apakšveļas vārīšana;
 • gaļas produktu iegādi autorizētās tirdzniecības vietās;
 • pietiekama gaļas, zivju termiskā apstrāde, kurai jābūt vismaz 30 minūtēm. Tāpat efektīvs veids, kā cīnīties ar parazītiem, ir iepriekšēja zivju un gaļas sasaldēšana;
 • dārzeņu, augļu, garšaugu rūpīga mazgāšana un verdoša ūdens apstrāde;
 • dzeramais pudelēs pildīts, vārīts ūdens;
 • aizsargāt pārtiku no kukaiņiem;
 • regulāra parazītu pārbaude.

Augi, kas spēj pasargāt no parazitozes

Efektīvs līdzeklis helmintu, vienšūņu infekcijas profilaksei ir uztura bagātināšana ar augiem, garšvielām ar pretparazītu iedarbību.Līdz šim ir zināmas vairāk nekā 50 augu sugas, kurām ir kaitīga ietekme uz parazītiem:

 • kalmes saknes. Augs spēj inficēt parazītu nervu sistēmu un izvadīt tos no audiem, orgāniem;
 • zefīra saknes. Iedarbojas uz parazītiem, kas dzīvo asinīs, muskuļu audos;
 • bazilika lapas un stublāji. Bazilika pretparazītu iedarbība ir līdzīga zefīra iedarbībai;
 • ogas, kāti, lapas, bārbeles saknes. Augs ir īpaši efektīvs pret parazītiem, kas ietekmē aknas;
 • Neļķe. Krustnagliņu efektivitāte pret parazītiem ir zināma kopš seniem laikiem. Krustnagliņas ir kaitīgas plakanajiem, lentveida, apaļajiem tārpiem, vienšūņiem. Turklāt tas ir efektīvs pret baktērijām un vīrusiem;
 • Granāts. Pretparazītu iedarbība ir ne tikai granātābolu augļiem, bet arī mizai. Granātābolu mizas var izmantot tējas pagatavošanai;
 • saknes, ziedi elecampane. Tie nogalina parazītus, kas ietekmē gremošanas traktu un nervu sistēmu. Turklāt augs izvada no ķermeņa toksīnus;
 • oregano gaisa daļa, ko izmanto tēju pagatavošanai. Augam ir kaitīga ietekme uz vienšūņiem, sēnītēm, oportūnistiskajiem mikroorganismiem;
 • asinszāle. Aktīvi cīnās pret luminālajiem parazītiem, kas dzīvo resnās zarnas intersticiālajā telpā;
 • ingvera saknes. Viņi spēj izraidīt parazītus no elpošanas sistēmas, kuņģa-zarnu trakta. Augam piemīt ne tikai pretparazītu, bet arī pretiekaisuma, imūnmodulējošas īpašības;
 • augļi, sēklas, viburnum ziedi. Augs izdzen parazītus no bronhopulmonārā koka, uroģenitālā, kuņģa-zarnu trakta. Turklāt tai ir pretiekaisuma iedarbība;
 • kardamona sēklas. Spēcīgi iedarbojas uz parazītu, vienšūņu kāpuru stadijām, piemīt pretsēnīšu iedarbība;
 • cilantro sēklas (koriandrs) ir izplatīts garšaugs, ko bieži izmanto salātos. Tas labi izdzen zarnu parazītus;
 • kanēlis. Nezaudē savas pretparazītu īpašības pat pēc termiskās apstrādes;
 • nātres. Efektīva pret parazītiem, kas ietekmē ādu, zarnas, elpošanas orgānus;
 • vīraks. Tas īpaši kaitīgi iedarbojas uz elpošanas un nervu sistēmas parazītiem;
 • parastā diždadža saknes, lapas, stublāji. Veicināt to parazītu likvidēšanu, kas atrodas bronhopulmonārajā kokā, limfātiskajā sistēmā.

Uz parazītiem postoši iedarbojas arī kreses, sarkanie pipari, sezams, lucerna, avenes, kadiķis, bērzs, lauku piparmētra, vērmeles, pienenes, pētersīļi, biškrēsliņi, kumelītes, rabarberi, valriekstu lapas, fenhelis, ķiploki.

ārstniecības augi pret parazītiem

Augi ar pretparazītu īpašībām jālieto tikai profilaktiskās devās.Piemēram, tādi augi kā asinszāle, pelašķi, biškrēsliņi lielos daudzumos ir indīgi un to pārdozēšana ir bīstama. Ja neesat pārliecināts par konkrēta auga drošību, noteikti konsultējieties ar speciālistu.

Atsevišķi ir vērts pakavēties pie ķiploku darbības. Starp tautas līdzekļiem pret parazītiem klizma ar ķiplokiem ieņem vienu no pirmajām vietām. Bet patiesībā šī metode ir neefektīva un ļoti bīstama. Lielākā daļa parazītu dzīvo tievajās zarnās, kuras klizma neietekmē. Iespējamā komplikācija pēc klizmas ar ķiploku ir zarnu gļotādas apdegums.