Tārpu pazīmes un simptomi pieaugušajiem

Tārpu simptomi cilvēkiem var būt diezgan dažādi, taču šādas izpausmes nevar ignorēt, jo organismā mītošie tārpi var izraisīt citas, nopietnākas slimības.

Rakstā jūs uzzināsit galvenās tārpu pazīmes cilvēkiem, uzzināsit infekcijas cēloņus ar parazītiem, kā arī to, kāda ķermeņa ārstēšana tiek uzskatīta par visefektīvāko.

Kāpēc organismā parādās parazīti?

Neskatoties uz to, ka inficēšanās gadījumi ar tārpiem ir daudz biežāki pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem, dažreiz šī problēma rodas arī pieaugušajiem. Ir dažādi veidi, kā parazīti var iekļūt organismā.

Ļoti bieži inficēšanās ar helmintiem rodas higiēnas noteikumu neievērošanas dēļ - protams, bērni tos daudz biežāk atstāj novārtā nekā pieaugušie, taču nelabvēlīgos apstākļos tas var izraisīt infekciju pieaugušajiem.

Atvaļinājumā ārzemēs ir bieži inficēšanās gadījumi ar helmintiem – parazīti var iekļūt organismā ar pārtiku, slikti apstrādātiem traukiem, saskaroties ar inficētu cilvēku vai dzīvnieku.

Lai gan pieauguša cilvēka organisms ir izturīgāks pret parazītu uzbrukumiem, novājinātas imunitātes periodos, piemēram, slimības laikā, ar tiem var inficēties diezgan viegli.

Vēl viens izplatīts veids, kā inficēt ķermeni ar tārpiem, ir ar pārtiku. Helminti var iekļūt cilvēka organismā ar nepietiekami apstrādātu (neapstrādātu vai termiski neapstrādātu) zivi vai gaļu, netīriem augļiem un dārzeņiem.

Lai gan pēc parastu upes zivju ēšanas ir bieži sastopami inficēšanās gadījumi ar tārpiem, atvaļinājumā citā valstī jābūt īpaši uzmanīgiem – eksotiski ēdieni var būt bīstami, īpaši, ja nezināt, kā tieši tie tika pagatavoti.

Vēl viens izplatīts infekcijas cēlonis ir saskare ar cilvēkiem, kas nesēji parazītus. Pēc dažādām aplēsēm, aptuveni 60% cilvēku vismaz reizi dzīvē ir saskārušies ar tārpiem. Bērniem šis rādītājs ir vēl augstāks.

Ja ņemam vērā, ka parazīti var neizpausties ilgu laiku, tad varam pieņemt, ka šīs problēmas nesēji var būt vēl vairāk cilvēku.

Ja jums ir pastāvīgi jāsazinās ar cilvēku, kas inficēts ar tārpiem, tad inficēšanās iespējamība ar viņiem palielinās vairākas reizes. Īpaši ātri tie izplatījās pārpildītos kolektīvos ar lielu cilvēku skaitu.

Lai gan vienkārši pasākumi, piemēram, roku mazgāšana pēc tualetes lietošanas un tikai pārbaudītas un apstrādātas pārtikas ēšana, var samazināt inficēšanās risku, joprojām nav 100% aizsardzības pret to, tāpēc jums jāpievērš uzmanība jebkurām, pat vismazākajām problēmām. ķermenis.

Galvenās helmintu infekcijas pazīmes

Grūtības pašam noteikt ķermeņa infekciju ar helmintiem ir tādas, ka tārpu parādīšanās pazīmes ir līdzīgas citu ķermeņa problēmu izpausmēm.

Tā kā parazīti galvenokārt lokalizējas kuņģī un zarnās, kur tie vairojas un atstāj savus atkritumus, pirmie pārkāpumi parasti notiek šajos orgānos.

Sākumā cilvēks var pamanīt pārmērīgu gāzu veidošanos un vēdera uzpūšanos, ko nav izraisījusi pārtika vai slimības.

Tas ir saistīts ar to, ka ļoti bieži tievajās zarnās apmetas parazīti, kuru dēļ tās sieniņas kļūst iekaisušas, pārtika tiek sagremota un uzsūcas sliktāk, kas noved pie vēdera uzpūšanās.

Aizcietējums un caureja ir vienlīdz reti sastopami apstākļi. Tos izraisa arī kairinājums zarnās. Aizcietējums rodas, ja žults un zarnu traktu bloķē tārpi.

Caureja ir biežāk sastopams simptoms, jo to izraisa toksīni un atkritumi, ko ražo tārpi.

Tārpi var dzīvot ne tikai kuņģī vai zarnās, bet arī citās ķermeņa daļās. Bieži vien tie ir lokalizēti muskuļos un locītavu šķidrumā - šajā gadījumā cilvēks izjutīs sāpīgas sajūtas šajā jomā.

Diemžēl daudzi jauc ķermeņa reakciju uz tārpiem ar artrītu, tāpēc viņi neiet pie ārsta.

Parazītiem izplatoties organismā, parādās arī citi raksturīgi simptomi, piemēram, mazasinība, ko izraisa tas, ka tārpi pārtiek no organisma barības vielām. Tāpat cilvēkiem, kas inficēti ar tārpiem, organismā bieži trūkst dzelzs.

Tā kā parazītu vitālā darbība ietekmē ne tikai organisma stāvokli, bet arī cilvēka nervu sistēmu, tad ar helmintiem inficētajiem ļoti bieži novērojams nemierīgs, nomākts vai nervozs stāvoklis.

Ar smagu organisma intoksikāciju iespējami miega traucējumi - parasti pamošanās notiek ap pulksten 2-3 naktī - šajā laikā aknas cenšas atbrīvoties no parazītu izdalītajiem toksīniem, strādājot īpaši aktīvi.

Hronisks uzturvielu trūkums organismā noved pie hroniska noguruma, nereti – pie apātijas vai depresijas.

Citi raksturīgi parazītu klātbūtnes simptomi ir tūpļa nieze, fekāliju smakas maiņa (kļūst pūtīga, ļoti nepatīkama), galvassāpes, ādas izsitumi, alerģijas, sievietēm iespējami cikla traucējumi, kā arī jebkādas novirzes. zarnu un kuņģa darbā.

Lai gan šie simptomi var liecināt par citām slimībām, katrs var liecināt par tārpu infekciju.

Ja pasliktināšanās sākās pēkšņi, noteikti jākonsultējas ar ārstu, lai viņš varētu nozīmēt piemērotu ārstēšanu.

Parazītu veidi

Katram no tārpu veidiem, kas var apmesties cilvēka ķermenī, ir savas īpašības.

Dažas no tām var būt grūti uzreiz identificēt, jo daudzām no tām ir īpašs dzīves cikls, piemēram, tās dēj olas neregulāri.

Kopumā ārstiem ir aptuveni 100 dažādu veidu helmintu, kas var apmesties zarnās un citās ķermeņa daļās.

Visizplatītākie ir lenteņi, spalīši, lenteņi, āķtārpi, plettārpi, filariāze, cisticerkoze un paragonimiāze.

Visbiežāk pinworms tiek konstatēts pieaugušajiem un bērniem. Tas ir saistīts ne tikai ar šāda veida parazītu izplatību, bet arī ar to, ka tos ir visvieglāk atklāt - pinworms dēj oliņas ārpus ķermeņa, nevis iekšā, ko var ļoti viegli identificēt ar vienkāršu nokasīšanu.

Viens no raksturīgākajiem simptomiem - nieze tūpļa naktī - tieši šajā laikā iznāk pinworms un dēj olas.

Lenteņtārpus un cita veida tārpus organismā var atrast tikai ar izkārnījumiem vai asins analīzēm.

To lokalizācija ir atkarīga arī no parazītu veidiem. Piemēram, lenteņi apmetas zarnās, apaļtārpi – cilvēka zarnās un plaušās, kas provocē elpceļu slimību attīstību.

Ar smagu intoksikāciju cilvēkam paaugstinās temperatūra, parādās klepus ar flegmu, dažreiz tajā var redzēt asiņu piemaisījumus.

tārpi no cilvēka ķermeņa

Ascaris kāpurus var noteikt ar krēpu analīzi. Lielākā daļa parazītu apmetas zarnās, kas, ja tas neizraisa nopietnas slimības, tad jebkurā gadījumā izraisa disbiozi un orgāna iekaisumu.

Viena no cilvēka bīstamākajām parazītu sugām ir trihinellas. To klātbūtnes dēļ tiek traucēts ne tikai zarnu, kur viņi dzīvo, bet arī citu iekšējo orgānu darbs.

Smagas organisma intoksikācijas rezultātā tiek traucēta aknu darbība, kas var izraisīt dzelti, bieži tārpi, lielā skaitā savairojoties, nosprosto žultsvadus, kas traucē žults aizplūšanu.

Smagos gadījumos trihinellas izraisa centrālās nervu sistēmas bojājumus.

Dažus tārpu veidus var noteikt ar krūškurvja rentgenu. To dzīvībai svarīgā darbība izraisa gaistošu infiltrātu parādīšanos plaušās.

Turklāt pacientam paaugstinās temperatūra, asins analīzē parasti palielinās eozinofilu skaits. Gaistošie infiltrāti ir biežāk sastopami bērniem, bet tos var atrast arī pieaugušajiem.

Kā noteikt tārpus organismā?

Jebkuras aizdomas par tārpiem ir iemesls apmeklēt ārstu. Pirmās aizdomas par tārpu klātbūtni pieaugušajiem, kā likums, neparādās uzreiz, bet pēc kāda laika pēc inficēšanās.

Tas var notikt uz slimības vai samazinātas imunitātes fona, tāpēc paliek nepamanīts.

Tas noved pie tā, ka pieaugušajiem helminti tiek konstatēti jau vēlīnā stadijā, kad ķermeņa intoksikācijas pakāpe ir augsta.

Ja atklājat sevī infekcijas pazīmes, nenodarbojieties ar pašārstēšanos. Visefektīvākais veids, kā noteikt helmintu klātbūtni organismā, ir veikt analīzi.

Tas arī palīdzēs noskaidrot, kuri parazīti ir iemitinājušies organismā, lai ārsts nozīmētu adekvātāko ārstēšanu.

Pieaugušajiem visbiežāk tiek nozīmēta vispārēja asins analīze, jo ar to var noteikt jebkāda veida parazītu klātbūtni organismā.

Indikācija analīzei var būt jebkura slimība, kurai nav konkrēta iemesla.

Piemēram, ārsti bieži izraksta šo pētījumu par bezmiegu, zemu hemoglobīna līmeni, nervu traucējumiem, tūpļa niezi, anēmiju, pēkšņu svara zudumu utt.

Pieaugušajiem šī analīze tiek noteikta atbilstoši indikācijām, tomēr dažām cilvēku kategorijām šis pētījums tiek veikts regulāri, piemēram, ēdināšanas darbinieki, ārsti, veterinārārsti utt.

Ir arī precīzāka asins analīze, kas palīdzēs noskaidrot gan inficēšanās faktu, gan sniegs informāciju par to, kādi tārpi atrodas organismā.

Šo pētījumu sauc par enzīmu imūntestu. Analīze pārbauda imūnglobulīnus – ķermeņus, ko organisms ražo, lai cīnītos pret mikrobiem, baktērijām un parazītiem.

Ja organismā nav tārpu, aina būs tāda pati, taču pat ar minimālu tārpu daudzumu organismā tas mainās.

Neskatoties uz precizitāti, šajā analīzē rodas kļūdas, jo daži parazītu veidi ir ļoti labi pielāgojušies dzīvībai organismā un to klātbūtni nav viegli noteikt.

Ja rodas šaubas, ārsts var nozīmēt otru pārbaudi, lai noskaidrotu, kuri parazīti ir apmetušies organismā. Enzīmu imūnanalīzei asinis ņem no vēnas.

Pēc pētījuma rezultātiem varēs konstatēt inficēšanās faktu, kā arī parazītu izplatības pakāpi organismā.

Ārstēšanas metodes

Nepieciešama tārpu ārstēšana. Neskatoties uz to, ka tie var nesagādāt neērtības savam "saimniekam" ilgu laiku, daudzi ārsti uzskata, ka inficēšanās ar helmintiem var izraisīt daudz nopietnāku slimību attīstību, tostarp vēzi.

Turklāt tārpi neizbēgami traucē organisma darbu, izraisa hroniskus iekaisumus zarnās un citos orgānos, samazina imunitāti.

Tārpu ārstēšana galvenokārt ir vērsta uz parazītu iznīcināšanu, tāpēc tam izmantotās zāles ir diezgan toksiskas.

Pirms precīzas diagnozes noteikšanas un bez ārsta ieteikuma tos lietot nav iespējams.

Toksiskās iedarbības dēļ parazītu ārstēšana organismā bieži izraisa nepatīkamas blakusparādības: sāpes vēderā, vemšanu, galvassāpes, paaugstinātu nogurumu, drudzi.

Dažus zāļu veidus var lietot tikai ārsta uzraudzībā slimnīcas apstākļos - tie ir paredzēti smagai ķermeņa infekcijai, kā arī sarežģītu parazītu veidu ārstēšanai.

Parazītu ārstēšana ir ne tikai tos iznīcinošo zāļu lietošana, bet arī vesela virkne pasākumu.

Parasti kopā ar pretparazītu līdzekļiem ārsts pacientam izraksta arī zāles, lai atjaunotu aknas, kuras cieš no parazītu toksīnu un zāļu iedarbības.

Lai atjaunotu normālu ķermeņa stāvokli, var izrakstīt arī vitamīnus, imūnstimulējošus līdzekļus un fermentus.

Parazītu pašapstrāde ir aizliegta. Šodien pārdošanā var atrast diezgan daudz produktu, kas sola glābt cilvēku no helmintiem.

Gandrīz visiem no tiem ir dabisks pamats un tie nekaitē organismam, tomēr vairums no tiem ir bezjēdzīgi pret parazītu ārstēšanu.

Turklāt tie nenodrošina sarežģītu efektu - piemēram, pirms parazītu iznīcināšanas organismā ir jāsagatavo aknas, kas tiks pakļautas smagai intoksikācijai.

Regulāras maksas nevar tikt galā ar šo problēmu. Pēc parazītu iznīcināšanas tie ir jāizņem no ķermeņa, kā arī to atkritumi, pretējā gadījumā tas novedīs pie smagas intoksikācijas - nodevas un citi tārpu augi to nespēs.

Turklāt visi šādi fondi darbojas vienādi, neatkarīgi no tā, kāda veida tārpi ir atrodami organismā - tas arī ievērojami samazina to efektivitāti.

Tradicionālās metodes, lai gan tās nevar aizstāt pilnvērtīgu ārstēšanu, var būt labs papildinājums cīņā pret helmintiem un palīdzēt ātrāk atjaunot ķermeni.

Sīpoli un ķiploki tiek uzskatīti par noderīgiem produktiem pret parazītiem organismā – tie padara vidi organismā mazāk labvēlīgu parazītu dzīvībai, tāpēc to pastāvīga lietošana pārtikā palīdzēs samazināt inficēšanās risku.

Kumelīte un fenhelis palīdzēs attīrīt organismu un mazināt iekšējos iekaisumus. Abus šos produktus var iegādāties jebkurā aptiekā.

Tiek uzskatīts, ka šie līdzekļi paātrina parazītu un to atkritumvielu izvadīšanu no organisma.

Ar to var palīdzēt arī lavandas, tējas koka vai bergamotes eļļas – tās var pievienot pārtikai, lai paātrinātu organisma atveseļošanos.

Nepaļaujieties tikai uz tautas līdzekļiem. Parazītu ārstēšana jāveic profesionālam ārstam, dažos gadījumos slimnīcas apstākļos.

Pašārstēšanās, īpaši ar medikamentu lietošanu, var tikai pasliktināt stāvokli un izraisīt vēl lielākus iekšējo orgānu bojājumus.