Tārpi bērniem: pazīmes, simptomi, ārstēšana, profilakse

bērni var inficēties ar tārpiem uz ielas

Parazitāra slimība (helmintu invāzija)- nespecifisku sāpīgu simptomu attīstība, kas rodas helmintu vai vienšūņu dzīvībai svarīgās aktivitātes rezultātā bērna ķermenī.

Katra dzīves laikā? cilvēks atkārtoti pārnēsā dažādas parazitāras slimības. Visbiežāktārpi tiek diagnosticēti bērniem. . . To veicina plaši izplatītā izplatība vidē? cistu, olu, parazītu kāpuru vide, nepietiekama higiēnas prasmju attīstība, kā arī imūnsistēmas pavājināšanās periodi? gremošanas trakta gļotādu aizsardzība, kas pavada dažas bērna attīstības fāzes.

Visbiežāk sastopamās un pētītās slimības iraskaridoze, enterobiāze un giardiaze- ir reģistrēti visur. Katru gadu pasaulē aptuveni 650 miljoni cilvēku ir inficēti ar askaridozi, 460 miljoni cilvēku ir inficēti ar enterobiozi (Chan M. S. , 1997), un mūsu valstī katru gadu tiek diagnosticēti vairāk nekā 2 miljoni pacientu ar nematodēm.

Bērna organismam ir vairākas pazīmes, kas predisponē lielam parazitāras infekcijas riskam? iebrukumi:

 • augsta vielmaiņas procesu aktivitāte;
 • regulējošo mehānismu nenobriedums;
 • paaugstināta jutība pret dažādu faktoru ietekmi;
 • kritisko attīstības periodu klātbūtne.

Šiem bērna dzīves periodiem ir raksturīga adaptācijas procesu intensitāte un aizsardzības rezervju samazināšanās, kā arī intensīva apkārtējās vides ietekme.

Tārpu profilakse bērniem.

Diemžēl šobrīd attieksme pret helmintozes profilaksi, tāpat kā citām slimībām, ir tikai kā identificētu pacientu ārstēšana. Vai tas ir viens no iemesliem plašajai parazitozes izplatībai bērnu vidū, izjaucot visu organisma sistēmu veidošanos un izraisot hronisku slimību attīstību? pat ja tas ir dabiski? bērna dezinfekcija laika gaitā.

pinworms organismā bērniem

Bērna kuņģa-zarnu trakta gļotādas dabiskās, imūnās, aizsardzības pārkāpums ir galvenais nosacījums inficēšanās ar tārpiem.

Sieviešu pinworm

Bērna kuņģa-zarnu trakta imūno aizsardzību var nosacīti iedalīt specifiskā un nespecifiskā.Nespecifiskā aizsardzība ietver nosacījumu kompleksu normālai gremošanai: enzīmu sistēmu briedums, normāla pH līmeņa uzturēšana dažādās kuņģa-zarnu trakta daļās, normālas mikrofloras darbība, adekvāta kustība.

Par tādu slimību kāgiardiasis, invāzijas predisponējošais faktors ir neregulāra un nepietiekama žults atdalīšanās zarnās ar anomālijām žultspūšļa attīstībā (sašaurinājumi, kinkas).Saskaņā ar veiktajiem pētījumiem atklātā giardiaze bērniem 100% gadījumu bija saistīta ar žults ceļu disfunkciju.

Bērni atveseļošanās periodāpēc akūtām zarnu infekcijām, pēc masīvas antibiotiku terapijas, kā arī pacientiem ar hroniskām gremošanas sistēmas patoloģijāmfermentu piegādes, normālas floras un zarnu motilitātes pārkāpumi arī padara kuņģa-zarnu traktu neaizsargātāku pret parazītiem.

Zīdīšanas ilgumam un kvalitātei ir nenovērtējama nozīme parazitozes profilaksē.Pārejot uz mākslīgo barošanu vai ieviešot papildbarību, strauji palielinās parazītu invāzijas risks.

Gremošanas trakta gļotādu specifiskās imūnās aizsardzības mehānisms ir viena no senākajām organisma imūnās aizsardzības sistēmām, ņemot vērā, ka helmintiāzes pavada cilvēci daudzus gadu tūkstošus. To galvenokārt pārstāv asins eozinofīli un imūnglobulīns E.

Imūnās atbildes iezīme helmintu-protozoālu invāziju gadījumā ir tās vājā specifika, kas saistīta ar parazītu antigēnu neviendabīgumu. Kopā ar imūnās atbildes stimulāciju helmintiem ir imūnsupresīva iedarbība. Tas negatīvi ietekmē cilvēka izturību pret baktēriju, vīrusu un citām infekcijām, samazina profilaktisko vakcināciju efektivitāti.

Tādējādi sekojošaisHelmintiāzes profilakses veidi bērniem:

 1. Ilgstoša zīdīšana.
 2. Savlaicīga higiēnas prasmju veicināšana.
 3. Hronisku kuņģa-zarnu trakta slimību ārstēšana.
 4. Normālas zarnu mikrofloras uzturēšana.
 5. Imūnsistēmas stiprināšana.

Tārpu simptomi un pazīmes bērniem

Dirofilārija

dirofilariae organismā bērniem

Parazītu darbība uz bērna ķermeni tiek veikta gan vietējā līmenī, gan iesaistot daudzas ķermeņa sistēmas.Vietējā ietekmeveic parazīti, izraisot gļotādas iekaisumus proteolītisko enzīmu un hialuronidāzes izdalīšanās rezultātā, aktīvi izjaucot gremošanas procesus, kuņģa-zarnu trakta motoriku un ietekmējot mikrofloras sastāvu.

Sistēmiskā ietekmeizrādās parazīta pārtikas izmantošanas dēļ, kaitējot bērna organismam, alerģiju un autoimūnu procesu izraisīšanai, mērķtiecīgai imunitātes nomākšanai, vispārējai intoksikācijai un mikrobiocenozes traucējumiem.

Starp bērniem ar atopisko dermatītu parazitozes konstatētas 69, 1%, savukārt giardiasis starp visiem invāzijas? ir 78, 5%.

Parazitozi 75, 3% gadījumu pavada dažādi kuņģa-zarnu trakta funkcionālie traucējumi.

Parazitožu klīniskajā attēlā izšķir akūtu un hronisku fāzi.Akūtā fāze(invāzija) - vispārēja alerģiska reakcija pret migrējošo kāpuru antigēniem un parazītu attīstības agrīnās stadijas:drudzis, tūska, izsitumi uz ādas, muskuļu sāpes, locītavu sāpes, limfadenopātija, sāpes plaušās, vēderā, palielināts eozinofilu skaits, disproteinēmija. Hroniskā fāzē dominē simptomi un sindromi, kas atspoguļo tā orgāna vai sistēmas disfunkciju, kurā parazitē patogēns.

Iekļūstot bērna ķermenī, parazīti spēj izjaukt mikroekoloģisko līdzsvaru un izraisīt mikrobu floras nelīdzsvarotību.

Zarnu floras pārkāpumi ar parazitozi:

 • Kopējā Escherichia coli daudzuma samazināšanās ar normālu enzīmu aktivitāti, kas mazāka par 300 miljoniem / g
 • Escherichia coli skaita palielināšanās ar samazinātu enzīmu aktivitāti par vairāk nekā 10% no kopējā Escherichia coli daudzuma
 • Koku floras klātbūtne daudzumos, kas pārsniedz 25% no kopējā mikrobu daudzuma
 • Ievērojams laktobacillu samazinājums: par divām vai vairāk kārtām (mazāk nekā 105)
 • Zarnu biocenozes pārkāpums

Parazitozes diagnostika.

Līdz šim tiek meklēta vienkārša, pieņemama un uzticama metode helmintozes diagnosticēšanai. Pieejamajām tiešās vizuālās noteikšanas metodēm ir nepieciešamas vairākas atkārtotas pārbaudes. Zināmajām helmintu invāzijas diagnostikas metodēm ir vairāki trūkumi, kas saistīti gan ar parazīta attīstības īpatnībām, gan ar cilvēka ķermeņa stāvokli un tā reaktivitāti.

Tajā pašā laikā iztērētie centieni var būt bezjēdzīgi, ja pētījums tiek veikts cistu vai olu ražošanas pauzes laikā. Piemēram, mātīšu pinworms olu izlikšanas biežums nosaka perianālās skrāpēšanas neinformativitāti ar 1-2 reizes lielāku pārbaudes metodi. Lamblijas cistu sekrēcijas īpatnība tiek saukta par "intermitējošas cistu sekrēcijas fenomenu", kurā masīvās cistu sekrēcijas fāzes tiek aizstātas ar negatīvām fāzēm, kas var ilgt no 2-3 dienām līdz 2-3 nedēļām. Šajā periodā gandrīz neiespējami atklāt Giardia izkārnījumos.

Netiešajām pētniecības metodēm (specifisku antivielu noteikšanai) ir nepietiekama specifika un ticamība.

Parazītu noteikšana ar PCR metodi augsto izmaksu un sarežģītības dēļ nevar būt skrīnings, kad, piemēram, nepieciešams izmeklēt bērnu iestādes bērnu grupu.

Netiešās laboratoriskās parazitozes pazīmes var būt anēmija, bazofilija, eozinofīlija, paaugstināts ASAT.

kā parazīti izskatās bērniem

Toksokara

Bērnu klīnikas MONIKI speciālistu pētījumi parādīja, ka vēdera dobuma orgānu ultraskaņas izmeklēšanā bērnam, kas vecāks par 3 gadiem, netiešās parazitozes pazīmes ir hepatosplenomegālija, parenhīmas nelīdzenums mazu hiperehoisku signālu dēļ un palielināti limfmezgli liesas vārtos. .

Bērna ar helmintiāzi portrets:

Emocionāli labila unsatrauktsbērns ar sausubāla āda, Arpalielināti limfmezgli, ar II-III pakāpes adenoīdiem, "pielipuši" mutes kaktiņos, "ģeogrāfiska" mēle, arsamazināta vai selektīva apetīte, bieži vien ar izpausmēmalerģijas,Arnestabils izkārnījumos, biežāk ar tendenci sašķidrināties

Askaridoze

Attīstība notiek 2 posmos: migrācijas un zarnu. Infekcija notiek, norijot nobriedušu apaļtārpu olu kopā ar augsnes daļiņām uz dārzeņiem, garšaugiem, ogām.

Kāpurs, kas izdalās no olšūnas, tiek ievadīts zarnu sieniņā un, plūstot limfai, var iekļūt aknās un plaušās.

Plaušās, aknās un zarnās tas izraisa asinsizplūdumus.

Askaridozeir liela ietekme uz bērnu uztura kvalitāti un imunoloģiskajiem mehānismiem. Var izraisīt sāpes labajā vēdera augšdaļā, katarālus simptomus, elpceļu alerģiju, kuņģa-zarnu trakta traucējumus, vemšanu, caureju.

Enterobiāze

Visizplatītākā starp citām helmintiāzēm. Infekcija notiek, norijot olas no netīrām rokām, dārzeņiem, garšaugiem, sadzīves priekšmetiem.

Tiek traucēti pārtikas uzsūkšanās un gremošanas procesi. Tiek traucēta zarnu mikroflora. Tas noved pie bērna ķermeņa masas samazināšanās, aizkavētas augšanas un attīstības.

Giardiasis

Giardia- vienšūnu flagellāti, dzīvo tievajās zarnās. Infekcijas avoti ir cilvēki vai mājdzīvnieki. Akūtā infekcijas fāzē bērnam ir ūdeņaini putojoši izkārnījumi, vēdera uzpūšanās, vemšana, masaliņām līdzīgi izsitumi (ne vienmēr).

Hroniskā fāzē visbiežāk - atopiskais dermatīts un hroniska intoksikācija.

Giardiazes pārbaude tiek parādīta:

 • gremošanas trakta slimību klātbūtnē ar tendenci uz hronisku gaitu ar biežiem, bet vidēji izteiktiem paasinājumiem;
 • ar neirocirkulācijas disfunkciju, īpaši kopā ar kuņģa-zarnu trakta traucējumiem;
 • ar pastāvīgu asins eozinofiliju;
 • ar alerģisku sindromu;
 • ar nezināmas izcelsmes hepatomegāliju (sāpēm vēdera augšdaļā).

Tārpu ārstēšana bērniem.

Ārstēšana jāsāk ar īpašu prettārpu līdzekļu lietošanu, diētu.

Pretparazītu zāļu saņemšana jāveic, ņemot vērā infekcijas izraisītāja veidu.

Parazītu terapija

I posms:antihelmintiskas (pretprotozālas) zāles

II posms: kurssenterosorbenti- 5 dienas

III posms:fermentu preparāti- 7-14 dienas

IV posms:bioloģiskās zāles- 7-21 diena

V posms:vitamīnu un minerālvielu komplekss

Jāatceras par iespējamu reakciju uz pretparazītu terapiju saistībā ar aktīvo helmīnu iznīcināšanu - otrajā trešajā dienā bērnam var pasliktināties pašsajūta, parādās izsitumi, drudzis, sāpes vēderā, slikta dūša, vemšana. Tā ir normāla reakcija, kas neprasa zāļu lietošanas pārtraukšanu, bet, gluži pretēji, norāda uz terapijas efektivitāti. Lai novērstu šādu reakciju, tiek ievadīti enterosorbenti.

Tā kā helmintiāzi bieži pavada fermentopātija, ārstēšanas shēmā obligāti jāiekļauj fermentu preparāti.

Lai novērstu disbiozes parādības, atjaunotu mikrofloras funkcijas, stimulētu imunitāti (kas tieši ir atkarīga no mikrofloras stāvokļa), obligāti jālieto probiotikas.

Vitamīnu-minerālu kompleksi ir nepieciešami polimikroelementu deficīta korekcijai.

Nobeigumā vēlreiz gribu atzīmēt helmintozes profilakses nozīmi, proti, normālas zarnu mikrofloras un organisma uzturēšanu kopumā. Tas ir īpaši svarīgi gan bērniem, gan pieaugušajiem, jo veselīga mikroflora un spēcīga imunitāte ir vissvarīgākā cilvēka ķermeņa aizsardzība pret helmintu invāziju, kas izstrādāta gadsimtiem ilgi!